Usuwanie pleśni i grzybów z domowych ścian

Podczas każdego remontu (domu lub mieszkania) musimy być przygotowani na to, że spotkają nas niemiłe niespodzianki. Często możemy zaobserwować grzyb na ścianie. Co wtedy zrobić? Jak go usunąć? Czy zwykłe środki grzybobójcze wystarczą?

Usuwanie grzybów

Zazwyczaj pierwszym znakiem, że w naszym domu lub mieszkaniu pojawił się grzyb jest niemiły zapach stęchlizny. Możemy w późniejszym czasie zaobserwować, że tapeta się odkleja oraz odpada tynk.  Pod meblami mogą pojawić się dziwne plamy i narośla.

Poważny problem z grzybem na ścianie

Usunięcie się grzyba ze ścian nie należy do rzeczy łatwych. Nawet jeśli myślimy, że pozbyliśmy się problemy z czasem może się on ponownie pojawić. Grzyb ma swoje źródło w ziemi lub pod domem – tam znajduje się grzybnia lub zarodniki grzybów. Szczególnie na pojawienie się grzyba są domy wykonane z drewna.

„Nieproszeni goście w domu”

Grzyb to taki „nieproszony gość w domu” – truje i niszczy wszystko wokół. Z pozoru mały grzyb może spowodować duże straty – doprowadzić dom do ruiny. Wnika on w mury, niszczy mikroelementy skutkiem czego tynk odpada ze ścian, farba się łuszczy tapeta odpada. Kiedy grzyb dotrze do drewna ściana jest już praktycznie do wymiany.

Poza tym grzyb ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Zabiera bardzo potrzebny nam tlen, a powoduje powstawanie dwutlenku węgla. Osoby przez długi czas przebywające w „zagrzybiałym” środowisku mogą odczuwać nudności, senność, mogą mięć problemy z oddychaniem oraz już w bardzo poważnych problemach zdrowotnych z prawidłowym funkcjonowaniem płuc.

Jak usunąć grzyby ze ścian?

Wilgoć, wysoka temperatura, brak przewiewu – właśnie tym żywi się nasz „nieproszony gość”. Z tego też powodu na początku musimy zadbać o odpowiednią wentylację w domu. Następnie warto kupić specjalne środki grzybobójcze dostępne w specjalistycznych sklepach.